|
Fandango
(1985) |
|
USA 1985 Color
(Technicolor) |
Produced by |
Warner Bros. /
Amblin Entertainment |
Certification |
USA:PG -
UK:15 |
Language |
English |
Runtime |
USA:91 -
UK:87 |
Sound
Mix |
Dolby |
Directed by |
Kevin
Reynolds |
|
|
Cast in credits order: |
Kevin Costner |
Gardner Barnes |
Judd Nelson |
Phil Hicks |
Sam
Robards |
Kenneth Waggener |
Chuck Bush |
Dorman |
Brian Cesak |
Lester |
Marvin J. McIntyre |
Truman Sparks |
Suzy Amis |
The Girl |
Glenne Headly |
Trelis |
Pepe Serna |
Gas station
mechanic |
Elizabeth Daily |
Judy |
Robyn Rose |
Lorna |
Stanley Grover |
Phil's Dad |
Jane A. Johnston |
Phil's Mom |
Dan
Brunner |
Heckler # 1 |
Michael Conn (I) |
Heckler # 2 |
Michael Maxwell Katz |
Heckler # 3 |
Dana Halsted |
Co-Ed |
Karl Wickman |
Helicopter Pilot |
Michael M. Vendrell |
Helicopter
Policeman |
Bill Warren |
'Truman' Stunt
Pilot |
Bill Evridge |
Rancher |
Margaret Nelson |
Rancher's Wife |
Manley Adams |
Man on the Bench |
Ken
Fagen |
Man on the Bench |
Bill Silver |
Man on the Bench |
Ben
Graham (I) |
Mayor |
Jewel Watson |
Salad Lady |
Allan Keown |
Butcher |
|
|
Written
by |
Kevin
Reynolds |
Cinematography by |
Thomas Del
Ruth |
Music
by |
Dmitri
Shostakovich (from "8. symphony") Alan Silvestri |
Costume
Design by |
Michele
Neely |
Film
Editing by |
Arthur Schmidt
(I) Stephen Semel |
Produced by |
Pat
Kehoe (associate) Kathleen Kennedy (executive) Frank Marshall (I)
(executive) Barrie M. Osborne (associate) Tim Zinnemann (I) |
|
Other
crew: |
Pamela Alch |
script
supervisor |
Jean Austin |
hair styles |
Sheila Barnes |
post-production
supervisor |
Donah Bassett |
negative cutter |
Peter J. Breen |
dolly grip |
Art
Brouillard |
costumer |
Danny Buck |
gaffer |
Jim
Campbell |
orchestration |
Lawrence J. Cavanaugh |
special effects |
Robin Choate |
stunts |
Kelly G. Crawford |
assistant film
editor |
Rande Deluca |
stunts |
Shane Dixon |
stunts |
Jim
Etheridge |
camera operator |
Walter A. Gest |
re-recording
recordist |
Mary Goldberg |
casting |
Richard Bryce Goodman |
production sound
mixer |
Mike Haley |
choreographer |
Ken
Hall |
music editor |
Mike Hancock (I) |
make-up |
David Handman |
assistant film
editor |
Scott Hecker |
sound effects
editor |
Larry Holt |
stunts |
David Israel |
location manager |
Pat
Kehoe |
first assistant
director |
Rick Kline |
re-recording
mixer |
Terri Larronde |
title design |
John A. Larsen |
sound effects
editor |
Fred Lerner |
stunts |
Robert J. Litt |
re-recording
mixer |
John London |
key grip |
Benny McNulty |
best boy
electric |
Barrie M. Osborne |
unit production
manager |
John Reade |
transportation
co-ordinator |
Ross Reynolds |
stunts |
Walter Robles (II) |
stunts |
Bob
Roe |
first assistant
director |
Reid Rondell |
stunts |
Robert R. Rutledge |
supervising sound
editor |
Robert Scaife |
construction
co-ordinator |
Tom
Shaw Jr |
assistant property
master |
Mark Simon |
second assistant
camera |
Don
Smetzer |
still
photographer |
Peter Landsdown Smith |
art director |
Darilyn Stringer |
extras casting |
Elliot Tyson |
re-recording
mixer |
Chuck Waters |
stunts |
Lito White |
camera operator |
Jay
Wilkinson |
sound effects
editor |
Jack Woods (IV) |
dialogue editor |
R.J. Worth |
stunts |
Rick Young |
property master |
Robert L. Zilliox |
set decorator |
Kenneth D. Zunder |
first assistant camera
|